Hakkında
 

Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı, Yıldız Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü'ne bağlı olarak, 2010-2011 Öğretim Yılında faaliyete başlamıştır.

 

Anabilim dalının kuruluş amacı, Sosyal Bilgiler Öğretimine yönelik pozitif tutumlar geliştiren ve kendi alanında profesyonel becerilere sahip olan öğretmenleri yetiştirmektir. Bu programdan mezun olan öğrencilerin kişisel ve mesleki yaşam açısından öğrencilerine doğru bir model sergilemesi, kendi profesyonel gelişimi için alanıyla ilgili yenilikleri takip etmesi ve etkili iletişim becerilerine sahip olması beklenmektedir. Ayrıca bu program, öğrencilerin nasıl öğreneceğini tam olarak anlayan, teknoloji kullanımı konusunda kendine güvenen, problem çözme yeteneğine sahip olan, insan haklarına, demokrasiye ve etiğe önem veren, öğretmenler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu program, eleştirel düşünme, kişisel yansıma ve öğretmen adaylarının profesyonel gelişimine vurgu yapar.

 

Anabilimdalı ilk yılında 52 öğrenci, içerisinde bulunduğumuz eğitim-öğretim döneminde ise 46 öğrenciyi geleceğin başarılı öğretmenleri olarak mezun etmek için yoğun bir çaba göstermektedir. Akademik ve idari personeli elele vererek Türkiye de alanının en iyilerini yetiştirmek gayesiyle çalışmalarını hızla sürdürmektedirler.